نقش واحد مدیریت منابع انسانی در سازمان ها

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی چیست؟

مدیریت منابع انسانی یا به اختصار منابع انسانی (به انگلیسی( Human resources: management: عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به طوری که این افراد و سازمان‌شان به توانمندی کاملی دست یابند، حتی زمانی که تغییر، نیاز به کسب مهارت‌های جدید، تقبل مسئولیت‌های جدید و شکل جدیدی از روابط را ملزم باشد.در واقع مدیریت منابع انسانی استفاده از نیروی انسانی در جهت اهداف سازمان است و شامل فعالیت‌هایی نظیر کارمندیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد و روابط سازمانی می‌شود. به عبارتی دیگر مدیریت منابع انسانی تابعی در سازمان است که عملکرد کارکنان را در خدمت‌رسانی به اهداف استراتژیک کارفرما، به حد اعلاء می ساند. مدیریت منابع انسانی به دنبال یافتن چگونگی مدیریت افراد در سازمان‌ها، با تمرکز بر سیاست‌ها و سیستم‌ها می‌باشد. واحدها و بخش‌های مدیریت منابع انسانی ، خصوصاً مسئول عده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله استخدام، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد و پاداش و جزا (برای مثال مدیریت سیستم حقوق و مزایا) می‌باشد. همچنین مدیریت منابع انسانی به روابط صنعتی توجه دارد، که همان تعادل در اعمال سازمانی با قوانین ناشی از بحث‌های بین کارکنان و مدیران و قوانین دولتی می‌باشد.

جهت شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی کلیک کنید

نقش واحد مدیریت منابع انسانی در سازمان ها چیست؟

حفظ انگیزه

حفظ انگیزه همکاران یکی از وظایفی است که بر عهده واحد مدیریت منابع انسانی است. کسانی که در یک سازمان مشغول به کار و فعالیت هستند، به دلایل مختلف ممکن است از انگیزه‌ی کافی برای کار برخوردار نبوده یا انگیزه خود را از دست داده باشند. بسیاری از وظایف دیگری که بر عهده‌ی واحد منابع انسانی است،‌ بر ایجاد و حفظ و افزایش و یا کاهش انگیزه اعضای سازمان تاثیر دارد. نظام پاداش و پرداخت و جبران خدمات، نظام ارزیابی توانمندی‌ها، نظام جذب، فرایند ترک سازمان، همه و همه می‌توانند انگیزه کارکنان را افزایش یا کاهش دهند. با این وجود به دلیل اهمیت بالای بحث انگیزه، عموماً در فهرست وظایف واحد منابع انسانی، حفظ انگیزه کارکنان را هم فهرست می‌کنند. برخی منابع علمی هم، ترجیح می‌دهند حفظ انگیزه را نه به عنوان یکی از وظایف‌ بلکه به عنوان ماموریت واحد منابع انسانی مطرح کنند.

مدیریت فرایند ترک سازمان، وظیفه ای تلخ و سخت اما پراهمیت است که بر عهده واحد مدیریت منابع انسانی است. به هر حال، دیر یا زود، همکاران سازمان،‌ به دلایل مختلف مجموعه را ترک می‌کنند. یکی ممکن است بازنشسته شود. دیگری ممکن است مهاجرت کند. یکی ممکن است فوت کند. دیگری ممکن است به دنبال شغل بهتری برود. یک نفر ممکن است اخراج شود.

جهت شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی کلیک کنید

هیچکدام از اینها رویدادهای ساده‌ای نیستند. نه برای کسی که سازمان را ترک می‌کند و دوستان و اطرافیانش و نه برای کسانی که در سازمان می‌مانند. همکار من که امروز، سیستم تسویه مالی من و جمع کردن وسایل من را از پشت میزم می‌بیند، همان لحظه خودش را در همان شرایط تصور می‌کند.در آیینه‌ی برخوردی که با من می‌شود، آینده خودش را می‌بیند و خوشحال یا ناراحت می‌شود. همکاران جوان، از برخوردی که با بازنشستگان مجموعه می‌شود، اوضاع بازنشستگی خود را لمس و حس می‌کنند.

ضمن اینکه مبلغان واقعی برند یک مجموعه، کسانی نیستند که به تازگی به آن مجموعه ملحق شده‌اند. بلکه کسانی هستند که آن مجموعه را ترک کرده‌اند. این افراد اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری و همچنین انگیزه‌ی بیشتری برای بحث در مورد گذشته دارند. اگر واحد مدیریت منابع انسانی، فرایند ترک سازمان را به خوبی مدیریت و طراحی نکند، احتمالاً سو‌گیری‌های ذهنی منفی بیشتری هم خواهند داشت.

جزییات بسیار پیچیده‌ و تاثیرگذار زیادی در فرایند ترک سازمان وجود دارد که واحد مدیریت منابع انسانی ، موظف است به آنها توجه کرده و تا حد امکان، هزینه‌های احتمالی این رویداد را کاهش داده و منافع قابل ایجاد و ثمرات این رویداد اجتناب ناپذیر را افزایش دهد.

جهت شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی کلیک کنید

آموزش و توسعه منابع انسانی

روند مستمر و مداوم تغییر و تحول در حیات اجتماعی، پیشرفت‌های شگرف و عمیق علوم و فنون گوناگون در جامعه موجبات تحول و تغییر ساختارهای سازمانی را از اشکال سنتی به سوی ساختارهای پیچیده‌تر و تخصصی فراهم آورده است.

در چنین وضعیتی ارتقاء ظرفیت علمی و بینش کارکنان و تشکیل سرمایه انسانی متناسب با تحولات، لازمه تداوم حیات سازمانی و تعامل پویای آن با محیط درونی و بیرونی است. زیرا حیات سازمان تا حدود زیادی بستگی به مهارت‌ها و آگاهی‌های مختلف کارکنان دارد و هرچه این مهارت‌ها به هنگام و بهینه باشند، قابلیت سازگاری سازمان با محیط متغیر بیشتر می‌شود. لذا آموزش و توسعه منابع انسانی نه تنها در ایجاد دانش و مهارت‌های ویژه در مدیران و کارکنان نقش بسزایی دارد، بلکه باعث می‌شود که آنان در ارتقاء سطح کارآیی و اثربخشی سازمان سهیم باشند و خود را با شرایط متغیر محیطی وفق دهند. به عبارت دیگر، بحث توسعه منابع انسانی مقارن و جدایی‌ناپذیر از مقوله آموزش است.

جهت شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی کلیک کنید

برنامه ریزی

برنامه ریزی عبارت است از تعیین هدف یا اهداف و تصمیم گیری در مورد راه های رسیدن به آن ها. برنامه ریزی قبل از سایر وظایف مدیریتی انجام می گردد. برنامه ریزی فرآیندی برای رسیدن به اهداف است. بسته به فعالیتها، هر برنامه می تواند که بلند مدت، میان مدت یا کوتاه مدت باشد. برای مدیرانی که در جستجوی حمایت‌های بیرونی هستند، برنامه ریزی، مهمترین و کلیدی‌ترین سند برای رشد است.برنامه ریزی می تواند، نقش مهمی در کمک به جلوگیری از اشتباهات یا تشخیص فرصت های پنهان بازی کند. برنامه ریزی به پیش بینی آینده و ساختن آینده تا حدودی قابل تصور کمک می کند. ریزی به آینده می نگرد. برنامه ریزی، یک رویداد منحصربه‌فرد نیست که دارای یک ابتدا و انتهای مشخص باشد بلکه یک فرآیند مستمر و دائمی است .

تصمیم گیری

تصمیم گیری ، رکن اساسی تمام وظایف مدیریتی و در عین حال، مبنای برنامه ریزی است چرا که نمی توان گفت برنامه ای وجود دارد مگر اینکه تصمیمی اتخاذ شده باشد. به عبارت بهتر، تصمیم گیری، هسته مرکزی مدیریت است که در تمامی وظایف دیگر، نمود‌ دارد.

جهت شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی کلیک کنید

مقالات مرتبط
وردپرس (WordPress)
آشنایی با وردپرس (WordPress) وردپرس (WordPress) وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است که امکان ساخت سایت یا وبلاگ با چند کلیک ساده و کم هزینه را ممکن می‌سازد. می توان گفت ورد پرس در اصل یک اسکریپت ...
مروری بر مدیریت پروژه مروری بر مدیریت پروژه مدیریت پروژه در تمامی زمینه ها کاربرد دارد ، از برنامه های شخصی خوتان گرفته تا مدیریت پروژه های ساختمانی،طراحی خودرو و … امروز میخوایم تعریفی ...
کسب و کار و انواع آن میخواهم شما را با چند کسب و کار آسان در فضای مجازی آشنا کنم اما اول خلاصه ای از کسب و کار و انواع آن را به شما ارائه میدهم : تعریف کسب و کار کسب و کار معانی و تعاریف ...
کفپوش های سه بعدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کفپوش های اپوکسی مزایای کفپوش های اپوکسی : ۱- کفپوش اپوکسی  به صورت یکپارچه بوده و مانند بقیه کفپوش ها دارای درز نمی باشد. ۲- افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی از ...
دوره-آموزشی-رفتار-سازمانی
آموزش رفتار سازمانی و توجه به اهمیت آن شناخت و پیش بینی رفتار انسان در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که نمود ها و بازتاب رفتار های انسانی نادرست در تمامی سطوح و رتبه های اجتماعی جامعه منعکس می سازد. شناخت ...
سازمان تأمین اجتماعی
سازمان تأمین اجتماعی و قوانین آن سازمان تأمین اجتماعی وقوانین مرتبط با فعالیت های پیمان کاری در روند افزایش جمعیت کشورها، به تدریج روستاها تبدیل به شهر شدند و پس از آن حکومت ها برای کنترل شهر ها مجبور به ...
دوره های آموزشی مرتبط
دوره-اموزشی-هوش-هیجانی
تعداد ساعات دوره : 16 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت :
دوره-آموزشی-مدیریت-باشگاه-مشتریان
تعداد ساعات دوره : 16 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت :
دوره مدیریت ارتباط با مشتری
تعداد ساعات دوره : 16 الی 32 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 300,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 1 ماه 100 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 350,000 تومان
دوره-آموزشی-مدیریت-روابط-عمومی
تعداد ساعات دوره : 48 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : حضوری
قیمت : 580,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 2 ماه 100 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 350,000 تومان
نظرات شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
تلفن مشاوره مشاوره رایگان