مهندسی کیفیت چیست؟

مهندسی-کیفیت 

مهندسی کیفیت یا ارزش چیست ؟

مهندسی ارزش به عنوان یکی از راهکارهای مناسب در شناسایی فرصت های بهبود طراحی و اجرای پروژه ها است. با به کارگیری تکنیک مهندسی ارزش این امکان فراهم می شود که به صورت تیمی ، با یک دید خلاق و در محدوده زمانی کوتاه ، ابعاد مختلف پروژه را بررسی کنند که در نهایت ظرفیتهای بهبود کیفیت ، کاهش هزینه و کاهش زمان اجرا شناسایی شوند .

جهت شرکت در دوره جامع مهندسی کیفیت کلیک کنید


QFD چیست؟ انواع تکنیک‌های آن که در گوشه و کنار مطرح شده‌اند، چیستند؟ مهمترین تکنیک در میان این تکنیک‌های دوگانه کدام است؟

با توجه به سوالات مطرح شده، تاریخچه QFD را بیان میکنیم و بعد  به موضوع QFD می‌پردازیم و درباره انواع تکنیک‌های آن توضیح میدهیم و دور روش مشهور «روش جدول اولویت‌بندی» و «روش فرایند سلسله مراتبی تحلیلی» را توضیح داده و این دو را با هم مقایسه می‌کنیم.

تاریخچه

Yoji Akao مبدع اولیه نظریه QFD است. ابداع ابتدایی QFD، هنگامی بود که در ذهن آکائو سوالی ایجاد شد (ما در بحث کیفیت، به برخی اجزای محصول یا فرایند بسیار توجه می‌کنیم و به دنبال ان هستیم که بدانیم کیفیت در مورد آنها رعایت شده است ؟. چرا این نقاط و نکات مهم کیفیت را که «نقاط تضمین کیفیتی» نام دارند، به عنوان نقاط کنترل و بازرسی در طراحی اولیه محصول و فرایند خود قرار ندهیم؟ در این صورت، از ابتدای طراحی محصول در راستای اولویت‌های خود گام برداشته‌ایم)

اولین کتاب در این مورد توسط آکائو و میزونو نوشته شده است. در آن روزگار، کنترل آماری کیفیت به ژاپن معرفی شده و علاوه بر درک اهمیت کیفیت طراحی، به نقص چارت فرایند کنترل کیفیت به دلیل ایجاد آن پس از تولید کالا، پی برده شده بود.

در ادامه، از مهندسی کیفیت مفهومی دیگر به QD  اضافه شده و راهی گشوده شد تا بتوانیم کارکردهای کالا را بشناسیم.

در ادامه روند تکامل، کارکردهای فرایند کسب و کار  بوجود آمد و سپس QFD ایجاد شد. از این رو تعریف QFD عبارت است از: (استقرار و استفاده قدم به قدم یک شغل و عملی که کیفیت را با جزئیاتش در راستای سیستم‌های اهداف و ابزار دارد).

از این ‌رو QFD مفهومی مشتق شده از برخی مفاهیم شناخته دیگر است که عبارتند از:

 • جریان اولیه نمایش نقاط کنترل تضمین کیفیت
 • مفاهیمی از QD و مهندسی ارزش
 • جدول کیفیت

با معرفی QFD به امریکا و اروپا، این ابزار در جهان توسعه و شهرت یافت. در 1996 موسسه و جایزه کیفیت آکائو توسط (گلن ماژور) تاسیس شد.

جهت شرکت در دوره جامع مهندسی کیفیت کلیک کنید

QFD چیست؟

به زبانی ساده، هدف QFD تبدیل خواسته‌های ارزیابی شده مشتری به مشخصات فنی معادل در محصول است. یعنی ببینیم مشتری چه می‌خواهد و آن را از طریق نظم و جامعیتی که QFD به فرایند طراحی محصول می‌دهد، در محصول بروز می‌دهیم. در صنایع مختلف برای QFD فواید بسیاری را ذکر کرده‌اند. مقالات بسیاری در زمینه توسعه محصول براساس نیازهای بازار با کمک QFD نوشته شده است. بیشترین کاربرد این روش در صنایع ماشینی و الکترونیکی بوده و حتی در صنعت هوا- فضا نیز از آن استفاده می‌شود. در حال حاضر، استفاده از آن به حدی گسترش یافته که 5/68 درصد از شرکت‌های امریکایی و 5/31درصد از شرکت‌های ژاپنی فقط در 1997 از این تکنیک استفاده می‌کردند.

 فواید QFD از دیدگاه‌های مختلف:

 • سادگی و دقت در تصمیم‌گیری‌های چند معیاره
 • با توجه به لزوم تامین رضایت مشتری در کیفیت بهتر کالا و هزینه کمتر آن، با QFD می‌توان صدای مشتری را به شاخص‌های فیزیکی ترجمه کرد و سود بیشتری به‌دست آورد.
 • شناسایی عناصر متعارض و متضاد در طراحی انجام شده. این امر منجر به کاهش طراحی مجدد، تغییر در روش‌های سنتی و کاهش لزوم آموزش نیروی کار می‌شود.
 • کنترل بهتر از مرحله طراحی تا تولید. جمع‌آوری و دسته‌بندی تجربیات مختلف سازمان در ساختاری قابل فهم (این ویژگی زمانی فایده خود را بروز می‌دهد که فردی بخواهد با کوله‌باری از تجربه از سازمان خارج شود).
 • جمع‌آوری اطلاعات از واحدهای مختلف سازمانی با رویکرد مشتری‌مداری و اولویت‌دهی به انتظارات مشتری. این امر به‌نوبه خود موجب وحدت افقی درون سازمانی و افزایش کارایی و بهره‌وری سازمانی می‌شود.
 • کاهش زمان موردنیاز برخلاف ظاهر وقت‌گیر. QFD از بسیاری از دوباره‌کاری‌ها، نقصان‌ها و… پیش‏گیری می‌کند.
 • کاهش هزینه‌های راه‌اندازی یا ایجاد محصولی جدید
 • درک نقطه‌نظرات مشتری
 • شناخت خواست مشتری
 • جذب مشتری‌های جدید
 • کاهش بازه زمانی از طراحی تا عرضه به بازار
 • عدم تغییر نظر مشتری در مورد کالا
 • ارضای نیازهای اصلی مشتریان
 • کاهش تغییرات گران‌قیمت و ناگهانی مهندسی
 • ایجاد اهداف کمی برای سازمان
 • مدیریت کیفیت

جهت شرکت در دوره جامع مهندسی کیفیت کلیک کنید 

مدیریت کیفیت یعنی نظارت بر فرآیند ساخت و تولید محصول برای ایجاد اطمینان از مطابقت محصول با آنچه مورد نظر طراح یا مشتری بوده است. این نظارت از مرحله دریافت و سفارش مواد اولیه تا خدمات پس از فروش را شامل می‌ شود. بدین ترتیب طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می گردد : قابلیت دسترسی، راحتی حمل و نقل، مصرف کم انرژِی ، سهولت آموزش و بکارگیری محصول و همچنین تعمیر و نگهداری و بازیافت را می توان از عوامل کیفیت برشمرد.

تکنیک های مهندسی کیفیت

MSA مخفف Measurement system Analyses می باشد که به معنی تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری است. این ابزار میزان خطا در عوامل موثر بر سیستم اندازه گیری ( انسان – ماشین) را مشخص می سازد

FMEA روشی سیستماتیک برای شناسائی و پیش بینی وقوع مشکل در محصول و فرایند می باشد. این روش بر جلوگیری از بروز عیب و نقص ، افزایش ایمنی و افزایش رضایت مشتری تمرکز دارد.

SPC مخفف STATISTICAL PROCESS CONTROL است که به معنای کنترل آماری فرایند می باشد و یک نوع روش کنترلی است که برای تحت کنترل در آوردن نوسانات فرایند های تولیدی بکار می رود.

QFD ‪( QUALITY FUNCTION DEVELOPMENT) ، یک فرایند گروهی منظم جهت برنامه ریزی و طراحی محصولات جدید یا بهبود محصولات / خدمات به طریق زیر می باشد

حلقه های کنترل کیفیت چیست؟

حلقه های کنترل کیفیت ،گروه های کوچک متشکل از کارکنان رده اول (آخرین رده سازمانی) هستند که به طور پیوسته کیفیت کار، محصول و خدمات خود را کنترل نموده و بهبود می دهند. -این گروه های کوچک : داوطلبانه، فعالیت می کنند. از مفاهیم و روش های کنترل کیفیت و سایر ابزارهای بهبود استفاده میکنند. از خلاقیت اعضاء گروه بهره برداری می کنند و ارتقاء اعضای گروه را به صورت فردی و دو جانبه پیگیری می نمایند. فلسفه فعالیت های حلقه های کنترل کیفیت آشکار کردن کامل توانایی های انسان و سرانجام تشویق و ایجاد انگیزه جهت تولید نتایج خوب و بی پایان. در نظر گرفتن جنبه های انسانی و ساختن محیط کاری سرزنده، راضی کننده و لذت بخش. مشارکت در توسعه و بهبود سازمان.

 

 

مقالات مرتبط
مدیریت منابع انساني
نقش واحد مدیریت منابع انسانی در سازمان ها مدیریت منابع انسانی چیست؟ مدیریت منابع انسانی یا به اختصار منابع انسانی (به انگلیسی( Human resources: management: عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به طوری که این افراد و ...
تجزیه و تحلیل صورت های مالی
تجزیه و تحلیل صورت های مالی به چه صورت می باشد؟ تجزیه و تحلیل صورت های مالی یکی از شیوه های اصلی تحلیلگران مالی در ارزیابی شرکتها استفاده از صورتهای مالی آنهاست. تحلیلگران صورتهای مالی یک شرکت را میگیرند و با اقدامات مقایسه ...
کنترل پروژه
هدف از کنترل پروژه چیست؟ کنترل پروژه چیست؟ کنترل پروژه فرایندی است در جهت حفظ مسیر پروژه برای دستیابی به یک تعادل اقتصادی موجه بین سه عامل هزینه ، زمان و کیفیت در حین اجرای پروژه ، که از ابزار و ...
حاشیه گذاری صفحات در word
آموزش حاشیه گذاری صفحات در word برای ایجاد حاشیه در صفحات word از مسیر زیر بر روی Page Borders کلیک کنید: Home>Design>Page Background>Page Borders اکنون پنجره ی زیر را مشاهده می کنید:   جهت ...
مدیریت منابع انسانی
مدیریت منابع انسانی تاریخچه و تعریف منابع انسانی (HR) جان مکنز اقتصاددان پیشرو ، برای اولین بار اصطلاح "منابع انسانی" را در سال 1893 در کتاب خود به کاربرد و این اصطلاح تا قرن 19 به ...
مدیریت عملیات
گرایش مدیریت عملیات در مدیریت MBA مدیریت عملیات به نقل از گالووی (Galloway) در کتاب اصول مدیریت عملیات (۱۹۹۳)، مدیریت عملیات در درجه‌ی اول بر تولید و تغییر حالت محصولات فیزیکی تمرکز دارد. با وجود این، ...
دوره های آموزشی مرتبط
دوره-اموزشی-هوش-هیجانی
تعداد ساعات دوره : 16 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت :
تعداد ساعات دوره : 2 ماه 120 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک داخلی
نوع دوره : آموزش مجازی , غیرحضوری
قیمت : 150,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 18 ساعت ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری , مجازی
قیمت : 230,000 تومان
دوره آموزشی QFD
تعداد ساعات دوره : 2 ماه 160 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 400,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 32 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 540,000 تومان
دوره-آموزشی-سازمان-های-یادگیرنده
تعداد ساعات دوره : 16 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت :
نظرات شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
تلفن مشاوره مشاوره رایگان