شخصیت شناسی با استفاده از الگوی mbti چیست؟

شخصیت شناسی، یکی از ابزارهای بسیار قوی و موثر در شناخت انسانها بکار میرود و همانطوری هم که میدانید ابزارهای متفاوت و گوناگونی برای شخصیت شناسی بکار برده میشود که به نظر میرسه بهترین و کاربردی ترین این ابزارها، در شخصیت شناسی استفاده از الگوی mbti هستش که در حال حاظر بخصوص در کشورهای پیشرفته جهان، بسیار پر کاربرد بوده است.

شخصیت شناسی چه کاربردهایی دارد؟

در مورد کاربردهای شخصیت شناسی میتوان گفت که از این ابزار مفید و کارآمد (mbti) استفاده های گوناگونی در عرصه های مختلف میتوان کرد. اما این امر بستگی به این موضوع دارد که شما در چه جایگاهی قرار دارید و چه نوع استفاده ای از این ابزار میخواهید که داشته باشید.

به عنوان مثال اگر شما در یک شرکت و یا سازمانی به عنوان مدیر منابع انسانی هستید، این ابزار شخصیت شناسی بسیار برای شما کار آمد بوده و میتوانید افراد را با توجه به جایگاه هایی که متناسب با آنها میباشد انتخاب کنید که این امر میتواند سهم بسزایی در بالا بردن میزان بهره وری و کارایی نیروی انسانی سازمان شما را به همراه داشته باشد.

یا اگر شما به عنوان یک فروشنده کار میکنید میتوانید از این ابزار شخصت شناسی برای شناخت مشتریان خود به نحو احسن استفاده نمایید. و یا اگر به عنوان یک آموزگار و یا مربی و یا حتی در یک مکان اجتماعی کوچک مثل خانواده میتوانید برای شناخت بهتر همسر و فرزندان خود از این ابزار استفاده بهینه ای داشته باشید.

و ابزار mbti این قابلیت را به شما خواهد داد که شما در شناخت هر چه بهتر افراد و در نهایت در داشتن ارتباط بهتر و موثرتر و همچنین رسیدن به آرامش در رابطه با خود و دیگران، بسیار از دیگرانی که از کاربرد این ابزار اطلاعی ندارند بهتر عمل کنید و در نهایت به اهداف خود، خیلی سریعتر و آسان تر دست پیدا کنید.

چه عواملی در شخصیت شناسی، شخصیت انسانها را می سازد؟

در ساختار شخصیت شناسی و در پیدایش شخصیت انسانها عوامل زیادی دخالت دارند که به مهمترین و با اهمیت ترین آنها اشاره ای خواهم داشت.

 • ژن ها
 • طرز تربیت
 • استعدادهای درونی اشخاص
 • محیط خانواده
 • محیط اجتماعی
 • فرهنگ
 • نژاد
 • ملیت
 • مذهب
 • وقایع خاص
 • شرایط اقلیمی
 • و ……………

دستاوردهای شخصیت شناسی برای ما چیست؟

به نظر من مهمترین دستاورد شخصیت شناسی برای هر کسی در درجه اول شناخت خویش میباشد که با استفاده از ابزار قوی mbti و با انجام تست های طراحی شده توسط این ابزار، شما قادر خواهید بود که نقاط ضعف و قدرت خود را پیدا کنید و به جنبه های مختلف وجودی خود پی برده و با شناخت دقیق تر از ابعاد وجودیتان بتوانید آنها را بهتر مدیریت کنید.

مورد بسیار مهم دیگر این است که زمانی که شما شخصت شناسی میکنید، اتفاقی که رخ میدهد این است که نسبت به قبل از این شناخت، خیلی بهتر خود را پذیرش میکنید و دیگر به سرزنش خودتان به خاطر نقاط ضعفتان نمی پردازید و نه تنها عمل پذیرش برای شما رخ میدهد بلکه در مورد اطرافیانتان هم اینگونه عمل کرده و دیگر مثل قبل در صدد تغییر دادن آنها نیستید بلکه با شناخت بهتر از آنها باعث میشوید که دیگران نقاط ضعف خود را بهتر شناخته و نقاط قوت خویش را بهتر و بیشتر رشد دهند.

و با شناخت بهتر میتوانید راندمان و بهره وری خود و اطرافیان خویش را بهبود بخشید و به این آگاهی میرسید که هر کسی را بهر کاری ساختند و انتظار بی مورد نه از خود و نه از دیگران پیدا نمیکنید.

تصویر کلی از شخصیت شناسی و نگاهی اجمالی به تیپ های شخصیتی:

پایه و اساس شخصیت شناسی بر مبنای الگوی mbti بر اساس چهار بعد میباشد که عبارتند از:

۱- افراد اصولا چگونه انرژی میگیرند؟

شخصیت شناسی

 

منظور از اینکه اشخاص به چه شکلی انرژی گرفته و در اصطلاح شارژ میشوند. اجازه بدید این مورد را کمی بیشتر به آن بپردازیم. فرض کنید که به شما کاری محول شده است و شما آن کار و مسئولیت را انجام میدهید، از کجا متوجه میشوید که این کار را خوب انجام داده اید؟ آیا شخص دیگری باید این موضوع را تایید کند و برای شما بسیار مهم است که دیگران کارکرد شما و رفتار شما را تایید کنند؟ و یا خودتان متوجه میشوید که کارتان خوب و یا بد بوده و نیازی به کسی نیست که این موضوع را برای شما تایید و یا تصویب کند و نیازی هم به تایید و تصویب دیگران ندارید؟

اگر در جواب سوال اول جوابتان مثبت باشد یعنی شما نیازمند تایید و تصویب دیگران هستید، شما یک فرد برون گرا (Exteraversion) که با نماد (E) مشخص میشود هستنید.

و اگر اینطور نباشد یعنی برای کارکردها و رفتار تان نیازمند تایید و تصویب دیگران نیستید اصطلاحا به شما فردی درون گرا (Introversion) که با نماد (I) مشخص میشود هستید.

راه دیگری که میتوانید به درون گرا و یا برون گرایی خود بهتر واقف شوید این است که

آیا بیشتر ترجیح میدهید که در جمع دوستان و همکاران خود باشید و به نوعی انرژیتان را با استفاده از جمع بدست بیاورید که در صورت پاسخ مثبت به این سوال شما یک فرد برون گرا هستید. ولی اگر خلاف این امر باشد یعنی شما بیشتر خلوت خودتان را دوست دارید و بیشتر دوست دارید که انرژیتان را از اعماق وجود خودتان و در خلوت خودتان تامین کنید که در این صورت شما یک شخص درون گرا هستید.

 

۲- به چه شکلی اطلاعاتشان را میگیرند و بازیابی میکنند؟

 

بعد دومی که در شخصیت شناسی به کار گرفته میشود در مورد این است که روش جمع آوری و روش بازیابی اطلاعات افراد به چه شکلی میباشد. به این معنی که آیا من بیشتر تمایل دارم که به وتاقعیاتی که از طریق حواس پنجگانه خود (بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه )به دست آورده ام تکیه کنم که اگر اینطور باشد شما اصطلاحا یک فرد حسی هستید که در اصطلاح لاتین (Sensing) که با نماد (s) نشان داده میشود. ولی اگر شما شخصی هستید که اطلاعات رابیشتر با حس ششم خود دریافت مینمایید و یا به عبارتی شما به جای توجه کردن به آنچه وجود دارد به آنچه که باید وجود داشته باشد توجه میکنید شما یک شخص شمی هستید که در اصطلاح لاتین (Intuition) که با نماد (N) نشان داده میشود اطلاق میگردد.

برای شناخت بهتر خودتان به این سوال جواب دهید که آیا شما بیشتر به جزئیات و واقعیات موجود توجه دارید و یا به عبارتی اگر یک تصویر به شما نشان دهند در ابتدا به تک تک اجزای آن توجه میکنید تا کل تصویر باید خدمتتان عرض کنم که شما یک شخص حسی که در اصطلاح لاتین (S) گفته میشود هستید.

و اگر شما به کلیات یک مورد علاقه نشان میدهید و نه به جزئیات آن، به عنوان مثال اگر یک تابلوی نقاشی به شما نشان دهند اول به تصویر کلی آن توجه نشان میدهید تا به عناصر تشکیل دهنده آن شما یک فرد شمی که در اصطلاح لاتین (N) گفته میشود هستید. و یا اگر بیشتر به واقعیات موجود توجه دارید شما یک فرد حسی (S) هستید و یا اگر به خلاقیت و خیال پردازی خود تکیه دارید شما یک فرد شمی (N) هستید.

۳- روش هایی که تصمیم میگیرند بر چه اساس و اصولی میباشد؟

NLP

در مورد سوم که در مورد تصمیم گیری میباشد، اشاره به این موضوع دارد که در مواقعی که شما نیازمند به تصمیم گیری هستید آیا با توجه به احساسات خود تصمیم گیری میکنید و یا اینکه نه بر حسب شواهد و مدارک منطقی و بر اساس مستندات موجود عمل تصمیم گیری را انجام میدهید.

برای روشنتر شدن موضوع اجازه بدید که با یک پرسش اساسی این موضوع را روشن نمایم. تصور بفرمایید که شما در یک سازمانی دارای یک پست مدیریتی هستید، آّیا اگر یکی از آشنایان شما در آن اداره و زیر نظر شما کار کند و به هر دلیلی کارایی درستی نداشته باشد و باعث پایین آمدن بهره وری قسمت شما شود آیا شما عذر او را میخواهید که اگر جوابتان به این سوال مثبت باشد شما یک فرد فکری هستید که در اصطلاح لاتین به آن (Thinking) که با نماد (T) نشان داده میشود مشخص میشوید. ولی اگر برعکس این موضوع برای شما باشد یعنی با وجود کم کاری ها و پایین بودن راندمان این شخص آشنا برای شما، شما تصمیم به حفظ او در آن سازمان دارید، شما یک شخص احساسی هستید که در اصطلاح لاتین به آن (Feeling) که با نماد (F) نشان داده میشود، مشخص میشوید.

در یک کلام اگر شما  تصمیماتتان را بر حسب ضوابط و مقررات میگیرید شما یک شخص فکری (T) هستید و در صوریتکه شما تصمیماتتان را بر حسب احساساتتان و روابط بین فردی میگیرید شما یک فرد احساسی (F) هستید.

و برای شناخت بهتر آیا شما را فردی سخت و محکم می شناسند، که به شما فکری(T) گفته میشود و یا یک فرد دل رحمی که با دیگران همدلی میکند که به شما احساسی(F) گفته میشود.

۴- و چگونه دوست دارند که دنیای پیرامون خود را نظم و سازماندهی بخشند؟

در مورد آخر یعنی سیستم سازماندهی و نظم باید خدمتتان عرض کنم معمولا افراد یا دوست دارند که برای انجام کارهای خود سریع تصمیم گیری نمایند و یا اینکه تصمیم گیری برایشان سخت و دشوار میباشد که این باعث بوجود آمدن دو نوع تیپ شخصیتی در افراد میباشد.

افرادی که دوست دارند سریعا تصمیم گیری نمایند و به عبارتی چند کار را با هم پیش نمیبرند و معمولا منظم و سازمان یافته و همچنین هر کاری را که شروع میکنند به اتمام میرسانند و بعد از آن به سراغ کار دیگری میروند و اینکه به اصطلاح اهمال کاری نمیکنند و دارای یک نظم درونی و به تبع آن یک نظم بیرونی هستند که کاملا در شخصیت آنها مشاهده میشود، این افراد را اصطلاحا افراد داوری کننده و یا منظم که در اصطلاح لاتین به آنها (Judging) که با نماد (J) شناخته میشوند. و اگر جزو دسته ای از افراد هستید که بر عکس گروه اول یعنی کارهای متعددی را شروع میکنید و معمولا به انتها نمیرسانید و یا اینکه در کارهایتان اهمال کاری و امروز و فردا میکنید و دوست ندارید که سریعا تصمیم گیری کنید و کارهایتان خیلی سازماندهی و نظم مشخصی ندارد میتوان به این گروه از افراد اصطلاح ملاحظه کننده و یا نامنظم و در اصطلاح لاتین (Perceiving) که با نماد (P) نشان داده میشود اطلاق میگردد.

یکی از نشانه های افراد داوری کننده و یا منظم (J) این است که خوش قول بودن و اصطلاحا زمان برایشان بسیار مهم میباشد و دوست دارند که هر کاری سر وقت خودش انجام پذیرد. ولی افرادی که ملاحظه کننده و یا اصطلاحا بی نظم(P) میباشند معمولا خوش قول و سر وقت نیستند و معمولا کارهایشان سر موعد مقرر به اتمام نمیرسد.

مقالات مرتبط
کاربرد رنگ در کوراسیون
ویژگی رنگ های مختلف و تاثیر آنها بر افراد روان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی خانه ما به شمار رود. آشنایی با تاثیر رنگها و استفاده از آن در محل مناسب از مهمترین نکات زیبایی دکوراسیون داخلی است. ...
مقاله مدل رفتارشناسی دیسک (DISC) مدل رفتارشناسی دیسک (DISC) چیست ؟ یکی از مهارت های مهم که هر فردی بخصوص مدیران و مذاکره کنندگان باید بدانند، شناخت رفتار دیگران است. اما شاید برای شما سوال شود که رفتارشناسی ...
دوره های آموزشی مرتبط
تعداد ساعات دوره : 50 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم و تحقیقات
نوع دوره : حضوری
قیمت : 300,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 20 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت : 500,000 تومان
دوره-اموزشی-شخصیت-شناسی-MBTI
تعداد ساعات دوره : 16 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری
قیمت :
نظرات شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
تلفن مشاوره مشاوره رایگان
کلیک کنید تماس با ما در واتس اپ