مکان شما : صغحه نخست مقالات مدیریت تقسیم بندی فرآیندهای مدیریت پروژه (Project Management)
تقسیم بندی فرآیندهای مدیریت پروژه (Project Management)

فرآیندهای مدیریت پروژه

به منظور کمک به درک طبیعت یکپارچه کننده‌ی مدیریت پروژه و در راستای تأکید بر اهمیت این یکپارچگی، این مقاله مدیریت پروژه را در قالب فرآیندهای تشکیل دهنده‌ آن و تعاملات آن‌ها تشریح می‌کند.

 

فرآیندهای مدیریت پروژه

    1. فرآیندهای پروژه

پروژه ها از فرآیندها تشکیل شده‌اند. یک فرایند مجموعه ای از اقداماتی  است که نتیجه ای ر ا حاصل ‌می‌نماید فرایند های مدیریت پروژه توسط افراد انجام می‌شوند و معمولاً به یکی از دو دسته‌ی اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • فرآیندهای مدیریت پروژه که کار پروژه را تشریح، سازماندهی و تکمیل می‌کنند. فرایندهای مدیریت پروژه که برای بیشتر پروژه‌ها در اغلب زمان‌ها قابل ا جرا هستند.
  • فرایندهای محصول‌گرا که محصول پروژه را مشخص و ایجاد می‌کنند. فرآیندهای محصول‌گرا اغلب توسط چرخه‌ی حیات پروژه تعریف می شوند و با تغییر حوزه‌ کاربردی تغییر می‌کنند.

فرآیندهای مدیریت پروژه و فرآیندهای محصول‌گرا در سراسر پروژه هم پوشانی و تعامل دارند. به عنوان مثال محدوده‌ی پروژه نمی‌تواند بدون داشتن یک درک اولیه از نحوه‌ی ایجاد محصول تعریف گردد.

     2.  گروه های فرآیندی

فرآیندهای مدیریت پروژه می‌توانند به پنج گروهِ یک یا بیش از یک فرآیندی سازماندهی شوند:

  • فرایندهای آغازین؛ پروژه یا مرحله را تصویب می‌کند.
  • فرآیندهای برنامه‌ریزی؛ تعریف و اصلاح اهداف و انتخاب بهترین روش‌های جایگزین به منظور دستیابی به اهدافی که پروژه جهت پرداختن به آن‌ها تعهد شده است.
  • فرآیندهای اجرایی؛  هماهنگ کردن افراد و سایر منابع به منظور انجام  برنامه.
  • فرآیندهای کنترلی؛ حصول اطمینان از اینکه اهداف پروژه از طریق  نظارت و اندازه گیری مستمر پیشرفت برآورده می‌شوند تا مغایرت ها از برنامه شناسایی شوند و بدین ترتیب در هنگام لزوم بتوان اقدام اصلاحی به عمل آورد.
  • فرآیندهای اختتامی؛  پذیرش رسمی پروژه یا مرحله و رساندن آن  به یک پایان متعارف.

گروه‌های فرآیندهای مدیریت پروژه توسط نتایجی که تولید می‌کنند به هم متصل می‌باشند. اغلب نتیجه یا ماحصل هر یک ورودی دیگری است. در میان گروه‌های فرایندی مرکزی، پیوندها تکرار می‌شوند  برنامه‌ریزی از قبل، برای اجرا یک برنامه‌ی پروژه‌ی مستند فراهم می‌آورد و سپس همان طورکه پروژه پیشرفت می‌کند، برای برنامه به روزآوری‌های مستند را مهیا می‌سازد. علاوه بر این گروه‌های فرایندی مدیریت پروژه ر ویدادهایی مجزا و یک مرتبه‌ای نیستند؛ آن‌ها فعالیت‌های هم‌پوشانی هستند که در هر مرحله‌ی پروژه با سطوح مختلف شدت رخ می‌دهند.

مدیریت پروژه_فرآیندها

شکل- فرآیندهای مدیریت پروژه

     3.  تعاملات فرآیندی

درون هر گروه فرآیندی، فرآیندهای جداگانه توسط ورودی‌ها و خروجی‌هایشان به هم متصل می‌شوند. با تمرکز بر این روابط می‌توانیم هر فرآیند را با موارد زیر تشریح کنیم:

  • ورودی ها : مستندات یا اقلام قابل مستندسازی که می‌توان براساس  آن‌ها اقدام کرد.
  • ابزارها و تکنیک ها : سازوکارهایی که بر ورودی‌ها اعمال می‌شوند تا خروجی‌ها ایجاد گردند.
  • خروجی ها : مستندات یا اقلام قابل مستندسازی که نتیجه‌ فرآیند هستند.

علاقه مندان به حوزه مدیریت پروژه می توانند در دوره مدیریت پروژه موسسه هادی شرکت کنند و پس از گذراندن دوره، گواهینامه وزارت علوم دریافت کنند. با ارائه این دوره، مؤسسه هادی سعی کرده است که برنامه ریزی و مدیریت پروژه به صورت دقیق و در عین حال مفید، مختصر و کاربردی مورد بررسی قرار گیرد و شیوه ای از برنامه ریزی و مدیریت پروژه را با توجه به شرایط کاری ارائه گردد که در عین سادگی بسیار کاربردی باشد.

تاریخ انتشار : شنبه 16 جولای 2016 دسته : مدیریت , مقالات بازدید : 1,276 بار نظرات : یک نظر نویسنده : هادی
مقالات مرتبط
نگاه کلی بر مدیریت پروژه مدیریت پروژه چیست؟ مدیریت پروژه، نظام سازمان یافته و به نوعی مدیریت منابع (بطور مثال منابع انسانی) می باشد به نحوی که پروژه با یک چشم انداز مشخص، کیفیت مشخص، زمان مشخص و قیمت ...
مدیریت پروژه
مدیریت پروژه و کارکرد آن پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...
مدیریت پروژه
مدیریت پروژه و بررسی ابعاد آن مدیریت پروژه (Project Management)     مفهوم مدیریت پروژه مدیریت پروژه، نظام سازمان یافته و به نوعی مدیریت منابع می باشد به نحوی که پروژه با یک چشم انداز مشخص، کیفیت ...
دوره جامع مدیریت پروژه
فرآیند مدیریت پروژه و مشاغل مناسب مدیران پروژه پروژه و مدیریت پروژه مدیریت پروژه بی شک یکی از مهمترین و پر استفاده ترین شاخه های مدیریت ، طی چند دهه اخیر بوده است. آن چیزی که به عنوان برداشتی جامع از میان توصیفاتی که ...
دوره مدیریت پروژه
دوره مدیریت پروژه و اهمیت آن برای مدیران پروژه پروژه چیست؟ یک پروژه یک تلاش منحصر به فرد و گذرا است که برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده، که می تواند از نظر خروجی ها، نتایج یا مزایا تعریف شود. یک پروژه مجموعه‌ای از ...
دوره های آموزشی مرتبط
تعداد ساعات دوره : 2 ماه 100 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش مجازی , غیرحضوری
قیمت : 3,300,000 تومان
دوره مدیریت پروژه در صنعت
تعداد ساعات دوره : 2 ماه 160 ساعت
نوع گواهینامه : مدرک رسمی وزارت علوم
نوع دوره : آموزش حضوری ، مجازی
قیمت : 500,000 تومان
تعداد ساعات دوره : 222 ساعت ساعت
نوع گواهینامه : اعطای گواهینامه دانشگاه تهران
نوع دوره : حضوری
قیمت :
تلفن مشاوره مشاوره رایگان