مکان شما : صغحه نخست مقالات مدیریت نگاهی بر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی
نگاهی بر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایمنی و بهداشت شغلی

همانطور که می دانیم سیستم ایمنی و بهداشت شغلی، از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه پیشرفتهای تکنولوژیکی و وجود رقابت شدید بین صنایع، باعث ایجاد تغییرات سریعی در شرایط، فرایند و سیستم مدیریتی گردیده است. قانون گذاری در مورد پرداختن به این تغییرات و همگامی با رویایی در مورد خطرات جدید هر چند لازم است، ولی کافی نمی باشد. سازمانها باید قادر به حل مسائلی که بطور پیوسته و مداوم در زمینه ایمنی و بهداشت رخ می دهد باشند و با استراتژی پویای مدیریتی، برای آنها راه حل مناسبی بیابند.

سازمانها، توافق نامه ای بین المللی در مورد ایمنی و بهداشت شغلی را نیز که «استانداردهای بین المللی کار» نامیده اند، تدوین نموده اند. در نهایت، یک ابزار قدرتمند و بی همتا برای گسترش فرهنگ ایمنی در کار و حتی فراتر از آن حاصل شده است که سازمانها، کارگران، سیستم های ایمنی و بهداشت و محیط زیست از آن منتفع خواهند شد. بی شک این دستورالعمل ها وسیله ای بسیار ارزشمند و کارآمد برای کارفرمایان، کارگران، شرکت ها و سازمانهای ملی و همه کسانی که نقشی در ایمن و سلامت کردن محیط های کاری دارند، می باشد.

در این دستورالعمل ها توصیه های عملی برای استفاده همه افرادی که در مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مسئولیتی دارند ارائه شده است. این توصیه ها قانوناً الزامی نیستند و برای جایگزین شدن به جای قوانین، مقررات و استانداردهای ملی پذیرفته شده در کشورها نمی باشند.

کارفرما مسئول سازماندهی و ایجاد ایمنی و بهداشت شغلی است و اجرای سیستم مدیریت OSH روشی سودمند برای انجام این وظیفه می باشد. ILO  این دستورالعمل ها را به عنوان ابزار عملی برای خدمت به سازمانها و شرکت ها طراحی کرده و آن را وسیله ای برای بهبود مستمر اجرای OSH دانسته است.

مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

چارچوب ملی سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

یک یا چند سازمان کارآمد باید برای تنظیم، اجرا و بازنگری متناوب سیاست های منسجم ملی انتخاب شوند تا سیستم مدیریت OSH را در مؤسسات ایجاد کرده و سطح آن را ارتقاء بخشند و این کارها باید پس از مشورت با ارگانهای انتخابی از سوی کارفرمایان و کارگران یا افراد ذیصلاح صورت پذیرد.

سیاست ملی مدیریت OSH باید روشها و مبانی عمومی زیر را تنظیم و ایجاد کند :

 • ارتقاء و بهبود روش ایجاد وتلفیق سیستم های مدیریت OSH به عنوان بخشی از مدیریت کلی یک سازمان.
 • تدوین و بهبود برنامه هایی برای شناسایی سیستماتیک ، برنامه ریزی، اجرا و ارتقاء فعالیت های OSH در سطوح ملی و سازمانی.
 • تشویق کارگران و نمایندگان آنها به شرکت در فعالیت های سازمانی.
 • بهبود مستمر سیستم و در ضمن آن دوری از دیوان سالاری و کاغذبازی غیرضروری در کارهای اداری و هزینه های مربوطه.
 • تشویق به کارها و فعالیت های دسته جمعی و حمایت از برنامه های سیستم مدیریت OSH در سطوح سازمانی توسط بازرسان کار، شرکت های فعال در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی و یا خدمات دیگر و راهبری فعالیت های آنها به یک چارچوب هماهنگ با مدیریت OSH.
 • اطمینان از اینکه لوازم ایمنی و بهداشتی برای همه تهیه شده است اعم از پیمانکار و یا کارگران او، چه کارگران موقت و چه کارگران یا کارمندانی که مستقیماً توسط سازمان استخدام شده‌اند.

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در سازمان

ایجاد ارتباط بین نیازهای رسمی OSH و قوانین و مقررات ملی در مورد ایمنی و بهداشت شغلی، مسئولیت و وظیفه کارفرما است. کارفرما باید قدرت راهبری قوی داشته و نسبت به اجرای فعالیت های OSH در سازمان نیز متعهد باشد و برنامه های مناسبی برای ایجاد سیستم مدیریت OSH تنظیم کند. این سیستم شامل عناصر اصلی مثل خط مشی مدیریتی – سازماندهی – برنامه ریزی و اجرا – ارزیابی و ارتقاء سیستم می‌باشد.

اهداف ایمنی و بهداشت شغلی

اهداف قابل ارزیابی ودستیابی OSH باید مطابق باسیاست وخط مشی آن و بر مبنای بازنگری های اولیه و ثانویه تبیین و تنظیم شود و باید به صورت زیر باشد :

 • باید مطابق با اندازه و نوع فعالیت سازمان تعریف شود.
 • باید با قوانین و مقررات ملی مربوطه و وظایف و التزامات فنی وتجاری سازمان، با توجه به OSH هماهنگی داشته باشد.
 • بر روی بهبود مستمر حفاظت وایمنی وبهداشت شغلی کارکنان تمرکز کند تا  OSH به بهترین نحو اجرا شود.
 • باید واقعی و قابل اجرا باشد.
 • باید مستند بوده و در دسترس همه افراد مربوطه در سازمان قرارگیرد.
 • به طور متناوب و زمان بندی شده ارزیابی و اگر لازم باشد به روز گردد.

 

تاریخ انتشار : جمعه 19 آگوست 2016 دسته : مدیریت , مقالات بازدید : نظرات : بدون نظر نویسنده : مدیر سایت
مقالات مرتبط
نقش hse
سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست (HSE) و نقش آن استقرار سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست (HSE) در سازمان ها، شرکت ها و صنایع کوچک و بزرگ در جهان همواره بر اساس یکسری خطوط راهنما انجام گرفته که معمولاً، از ساختار مشابهی ...
مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست
مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست چیست؟ مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) از سه کلمه بهداشت، ایمنی و محیط زیست تشکیل شده است.علم و هنر تأمین بالاترین سطح سلامت ...
مدیریت ایمنی و بهداشت محیط زیست
مدیریت ایمنی و بهداشت محیط زیست مدیریت ایمنی و بهداشت محیط زیست   امروزه با پیشرفت صنایع و گسترش فضای کسب و کار، سازمان ها و اداره ها برای جذب نیروی انسانی بیشتر تلاش می کنند. افزایش بهره وری و راندمان ...
نظرات شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
تلفن مشاوره مشاوره رایگان