آیا قوانین زندگی مشترک را می دانید؟

هدف از ایجاد و تعریف قوانین، راحت کردنِ زندگی انسان هاست. در چارچوب قوانینِ صحیح و کاربردی، می توان بدون استرس و نگرانی زندگی کرد و فرصت شکوفایی فردی را افزایش داد.

 

 

با وجود قانونِ صحیح می توان از به هدر رفتن زمان، انرژی و دیگر هزینه ها جلوگیری کرد. از این رو، در هر جامعه ای قوانین خاصی پا برجاست. خانواده نیز به عنوان کوچکترین جامعه، قوانین مهم و اساسی ای دارد به طوری که نتایج آن مستقیما بر کل جامعه اثرگذار است. بنابراین می توان گفت آگاهی از قوانین زندگی مشترک اولین قدم برای داشتن جامعه ای سالم و قانونمند می باشد.

زندگی مشترک نیز مانند زندگی دوران تجرد، باید ها و نباید های خاص خود را دارد. هنگامی که تصمیم به شروع کردنِ زندگی با فرد خاصی را می گیرید، به این معناست که قوانین، معنا و مفهوم زندگی مشترک را فهمیده اید و آماده ی ورود به دنیای زندگی مشترک هستید. بهتر است قبل از جدی کردن هر موضوعی، کامل و عمیق به آن موضوع فکر کرد. به عنوان مثال، ابتدا به شناخت خود بپرداید و باید ها و نباید های زندگی شخصی خود را مشخص کنید. نسبت به ارزش ها و خط قرمز های خود آگاهی و شناخت کسب کنید.

فنون مذاکره، فن بیان و هر مهارت ارتباطی که احساس می کنید در آن ضعیف هستید را بهبود دهید. همواره پویا و فعال باشید و از یاد گرفتن مهارت ها لذت ببرید.

مهم ترین تاثیرِ رعایت کردن قوانین زندگی مشترک، ابتدا شامل خود ما و سپس شامل فرزندان ما می گردد. ما با رعایت قوانین به فرزندان و به تمام کسانی که ما را می بینند یاد می دهیم قانونمند باشند. نتیجه ی رعایت قوانین چیزی نیست جز آرامش و شکوفایی استعداد ها و توانایی های ما و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم.

وظایف ما در زندگی مشترک

ما به عنوان عضوی از یک زندگی مشترک وظایف و مسئولیت هایی داریم. عدم شناخت مسئولیت ها و عمل نکردن به وظایف، همیشه آسیب های فراوانی را به دنبال داشته است و گریبان گیر تمام اعضای خانواده می گردد. نقش خود را در زندگی بدانید. ما به عنوان یک فرزند، یک خواهر و یا یک برادر، یک دوست، یک نامزد، یک همسر و یا یک پدر یا یک مادر، وظایف و مسئولیت های متفاوتی داریم.

اگر توانایی عمل کردن به وظایف خود را نداریم بهتر است آن ها را مشخص کنیم و به دیگر اعضای خانواده آن را اعلام کنیم. عدم داشتن صداقت و دادن وعده های پوچ، به ضرر تمام اعضا، و بیشتر از همه، به ضرر خود ما تمام می شود.

به شناخت جنس مخالف خود بپردازید. قطعا این کار سخت تر ولی الزامی تر خواهد بود. طبیعت جنس مخالف خود را بشناسید و با او به گفتگو بنشینید. یاد بگیرید او مثل ما نیست و سلایق، خواسته ها و تمایلات کاملا متفاوتی از ما را دارد.

هنگامی که وارد زندگی متاهلی می شویم باید نسبت به قوانین آگاه باشیم. هر زندگی، چه در دوران مجردی و چه در تاهل، فراز و نشیب های فراوانی دارد. بر آمدن از پس مشکلات و پشت سر گذاشتن آن ها نیازمند درایت و اندیشه است. به عنوان مثال، در زندگی مشترک از زیر و رو کردن گذشته بپرهیزید. هیچ کس بدون عیب نیست. وظیفه ی ما در زندگی مشترک پوشاندن عیوب یک دیگر است و نه نمایاندن آن ها.

برای بحث و گفتگو زمان و مکن مناسب را شناسایی کنید و قبل از باز کردن هر موضوعی به آن فکر کنید. مسائل و مشکلات با صحبت کردن در حد تعادل و در آرامش، به راحتی حل می شوند. خواسته ها و حدود خود را با شریک زندگیتان در آرامش مطرح نمایید و قبل از شروع زندگی مشترک با شریک زندگی خود به کسب آگاهی در مورد قوانین کاربردی در زندگی مشترک بپردازید.

شاید کارگاه آموزشی زوج درمانی بتواند دید بهتری به شما بدهد تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید.

ممکن است علاقمند باشید 

مقالات مرتبط
سبک زندگی سالم سبک زندگی سالم  استراحت‌های ورزشی داشته باشید. برای استراحت و از بین رفتن خستگی، همیشه به قهوه نیاز نیست، بلکه می‌توانید مقداری حرکت جهشی یا کششی انجام دهید. ...
دوره های آموزشی مرتبط
تعداد ساعات دوره : 50 ساعت
نوع گواهینامه : وزارت علوم و تحقیقات
نوع دوره : حضوری
قیمت : 300,000 تومان
نظرات شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
تلفن مشاوره مشاوره رایگان
کلیک کنید تماس با ما در واتس اپ